Břízolit je sice tradiční metoda, ale spíše se jedná o technologii 60.-80. let minulého století.. Dnes už se používá jen zřídka. V zásadě rozlišujeme dva druhy břízolitu (neboli šlechtěné omítky):
1) stříkaný břízolit...(na nahození jádro omítky se jako finální vrstva místo štuku nastříká slabá vrstvička "betonku" spíše vápenné omítky s přídavkem cementu a barviv, je to dobrá technika pro velké plochy a navíc v zrnitosti té poslední vrstvy se ztratí mnoho nerovnosti, což je výhoda u starších staveb, navíc pokud dodržíte použitý písek a poměr vápna a cementu většinou opravy nejsou vůbec vidět...
2) je škrábaný -ten byl používanější... princip spočívá vtom že se nahodí jádro z cementové malty( v tomto případě opravdu cement. malta, podíl vápna je jen malý..+ barvivo) a po zavadnutí se speciální škrabkou vyškrabovala struktura. Dnes existuje obdobný materiál v pytlované podobě, ale jeho finální a aplikační vlastnosti se nedají srovnávat s dnes standardně používanými tenkovrstvými probarvenými omítkami.
Na zateplení břízolit nepatří a ani nebude fungovat a ani držet. Sem patří tekuté probarvené omítky na akrylátové nebo silikonové (event. silikátové) bázi. Podrobnosti viz. skladby zateplovacích systémů. Použití břízolitu na zateplení je s odpuštěním nesmysl.