Potřebu údržby vyvolává degradace povrchové úpravy působením povětrnosti nebo mechanická poškození. V průběhu doby dochází také k jejímu zašpinění, případně se mohou na povrchové úpravě objevit řasy. Běžnou údržbou se rozumí údržba v intervalu 10 až 15 let, při které se provádí:
- nanášení ochranných nátěrů,
- případné místní opravy při mechanickém poškození.
Nátěrová hmota pro ochranné nátěry musí být snášenlivá se systémem, nesmí rozpouštět tepelnou izolaci a způsobovat botnání omítek. Musí vykazovat co nejvyšší propustnost pro vodní páru a co nejnižší hodnotu pronikání vody.
Je žádoucí potvrdit uvažovaný druh nátěrové hmoty výrobcem stávajícího zateplovacího systému. V případě mechanického poškození systému se okolo poškození vyřízne pravidelný výřez, obvykle na celou hloubku tepelné izolace.
V okolí min. 100 mm od obvodu výřezu se pečlivě odstraní povrchové úpravy systému až k výztužné vrstvě. Na očištěný stavební podklad se vlepí připravený výsek stejného druhu tepelné izolace vhodného tvaru.
Po zatuhnutí lepicí hmoty se vyplní případná spára mezi původní a novou tepelnou izolací tepelně izolačním materiálem (nejlépe stejným jako původní tepelná izolace), podle potřeby se zbrousí a následně se nanese nová výztužná vrstva s přesahem síťoviny min. 100 mm přes původní vyztužení a dodržela rovina nové výztužné vrstvy s původní.
Po vyschnutí nové výztužné vrstvy se doplní vrstvy povrchové úpravy. Místní poškození je nejvhodnější opravit co nejdříve, tak, aby nevzniklo druhotné poškození vlhkostí pronikající narušenou povrchovou úpravou systému, nebo aby nedošlo k rozšíření oblasti poškození.
E se postup oprav a barevnost konzultovat s výrobcem. Při výrazném znečištění ovzduší lze oživit povrch systému umytím tlakovou vodou nebo tlakovou vodou s přidáním saponátů, které uvádí nebo schválí výrobce. Pro odstranění řas mají výrobci zpracované přesné technologické postupy, obvykle založené na použití biocidů.